Cinemateket i Café biografen // Metropolis


16

dec

Køb billet

tirsdag 16. december 2025 kl. 19:00 til 21:50 95 Kr.

Fritz Langs ‘Metropolis’ er den sidste og måske også mest berømte film i rækken af tyske ekspressionistiske værker fra 1920’erne.

I et dystert fremtidssamfund er verden delt op i arbejdere og en idéskabende overklasse. Utilfredsheden breder sig blandt arbejderne, der ledes af kvinden Maria. Hun og sønnen af byens magthaver bliver forelskede i hinanden, mens magthaveren pønser på at skabe anarki i arbejderklassen ved hjælp af en robotkopi af Maria.

Ud over den gode historie skal ‘Metropolis’ ses for sin ekspressionistiske scenografi, gennemførte æstetik og fantasifulde fremtidsvision, som igen og igen bliver efterlignet i nye science fiction-film. Som stumfilm blev ‘Metroplis’ i de store kinopalæer vist med original underlægningsmusik af Gottfried Huppertz. Denne musik er nyindspillet af Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin under ledelse af dirigent Frank Strobel.

Bemærk: Lang film – vises kl. 19.00